Sony Xperia M5 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3GB RAM with 16GB storage, 5" display, 2600 mAh battery, 21.5 MP main camera.
Against the 1 VI, has 3GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 2,600mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 5" screen, and is 50g lighter. Compared to the 1 V, the M5 has 3GB RAM compared to 1 V's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Z5 Premium has 2,600mAh battery compared to Z5 Premium's 3,430mAh, and the 5 V has 3GB RAM compared to 5 V's 8GB.
When compared to competing devices, the M5 has a more compact 5" screen. Against the Droid Turbo 2 from Motorola, the M5 has 2,600mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 142.5 g |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 145 mm (7 others) |
| Volume i | 79.34 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 21.5 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2600 mAh (21 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |