Sony Xperia Z2 features Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 processor, 3GB RAM with 16GB storage, 5.2" display, 3200 mAh battery, 20.7 MP main camera.
2" screen, while is 28g lighter. Against the 1 VI, scores 97% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 3,200mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 5.2" screen, and is 23g lighter. Compared to the 1 V, the Z2 scores 96% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to 1 V's 12GB. The Z5 Premium has a more compact 5.2" screen, and the 5 V scores 96% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Z2 has a more compact 5.2" screen. Against the Droid Turbo 2 from Motorola, the Z2 has 3,200mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 169 g (17 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 73.3 mm (9 others) |
| Height i | 146.8 mm |
| Volume i | 88.24 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.2" (37 others) |
| Pixel Density i | 424 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 48000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.7 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.2MP (5 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3200 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 years ago02/23/2014 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |