OnePlus X features Qualcomm Snapdragon 801 processor, 3GB RAM with 16GB storage, 5" display, 2525 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the 13, scores 98% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 16GB storage compared to 1024GB, and has 2,525mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 5" screen, and is 53g lighter. Compared to the 12, the X scores 98% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to 12's 24GB. The Ace 6 has 3GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro scores 95% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the X has a more compact 5" screen. Against the Droid Turbo 2 from Motorola, the X has 2,525mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Weight i | 160 g (19 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (12 others) |
| Width i | 69 mm (4 others) |
| Height i | 140 mm |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 47973 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2525 mAh |
| Charging speed i | 10W (53 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago10/29/2015 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |