Samsung Galaxy SII Plus features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 4.3" display, 1650 mAh battery, 8 MP main camera.
3" screen, while is 97g lighter. Against the S25, scores 99% lower in performance benchmarks, and has 1GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 1,650mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 4.3" screen, and is 41g lighter. Compared to the S23 Ultra, the SII Plus scores 99% lower in performance benchmarks, while has 1GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 99% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 99% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the SII Plus includes 0.5GB more RAM (1GB vs 0.5GB), while features a larger 4.3" display versus 3.5", while is 16g lighter. Against the 6 from Apple, the SII Plus scores 85% lower in performance benchmarks. Versus the LG G4, the SII Plus has 1GB RAM compared to LG G4's 3GB, and has 1,650mAh battery compared to LG G4's 3,000mAh.
| Weight i | 121 g (1 other) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 66.1 mm (4 others) |
| Height i | 125.3 mm (4 others) |
| Volume i | 70.4 cm³ (4 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 4.3" (13 others) |
| Pixel Density i | 217 ppi (3 others) |
| Resolution i | 480 x 800 px (13 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 1GB (37 others) |
| Antutu benchmark score i | 18830 |
| CPU Speed i | 2 x 1.2 GHz (6 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (41 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 1650 mAh (5 others) |
| Charging speed i | 5W (22 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 13 years ago07/09/2012 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 3 (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Is a system camera i | ✖ |