Nokia Lumia 920 features Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 processor, 1GB RAM with 32GB storage, 4.5" display, 2000 mAh battery, 8.7 MP main camera.
63GB, while packs a larger 2,000mAh battery (+1,100mAh), while weighs 52g more at 185g. Against the 3310 (2017), has 1GB RAM compared to 3310 (2017)'s 16GB, and packs a larger 2,000mAh battery (+800mAh), and features a larger 4.5" display versus 2.4". Compared to the 9 PureView, the Lumia 920 has 1GB RAM compared to 9 PureView's 6GB, while has 2,000mAh battery compared to 9 PureView's 3,320mAh. The 8 has 1GB RAM compared to 8's 6GB, and the 7.2 has 1GB RAM compared to 7.2's 6GB.
When compared to competing devices, the Lumia 920 includes 0.5GB more RAM (1GB vs 0.5GB), while packs a larger 2,000mAh battery (+582mAh), while features a larger 4.5" display versus 3.5", while weighs 48g more at 185g. Against the 6 from Apple, the Lumia 920 has a more compact 4.5" screen. Versus the LG G4, the Lumia 920 has 1GB RAM compared to LG G4's 3GB, and has 2,000mAh battery compared to LG G4's 3,000mAh.
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 10.7 mm (2 others) |
| Width i | 70.8 mm (4 others) |
| Height i | 130.3 mm |
| Volume i | 98.71 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 4.5" (8 others) |
| Pixel Density i | 332 ppi |
| Resolution i | 768 x 1280 px (3 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 1GB (37 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 |
| Gpu name i | Qualcomm Adreno 225 |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960) |
| Megapixels (main camera) i | 8.7 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (6 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Battery Power i | 2000 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 13 years ago11/01/2012 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |