Samsung Galaxy Note features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 5.3" display, 2500 mAh battery, 8 MP main camera.
3" screen, while is 40g lighter. Against the S25, has 1GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 2,500mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5.3" screen, and weighs 16g more at 178g. Compared to the S23 Ultra, the Note has 1GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 1GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 1GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the Note includes 0.5GB more RAM (1GB vs 0.5GB), while packs a larger 2,500mAh battery (+1,082mAh), while features a larger 5.3" display versus 3.5", while weighs 41g more at 178g. Against the 6 from Apple, the Note packs a larger 2,500mAh battery (+690mAh). Versus the LG G4, the Note has 1GB RAM compared to LG G4's 3GB, and has a more compact 5.3" screen.
| Weight i | 178 g (6 others) |
| Thickness i | 9.7 mm (10 others) |
| Width i | 83 mm (5 others) |
| Height i | 146.85 mm |
| Volume i | 118.23 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.3" (4 others) |
| Pixel Density i | 285 ppi |
| Resolution i | 800 x 1280 px |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 1GB (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.4 GHz |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (41 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2500 mAh (5 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 14 years ago10/01/2011 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 3 (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Included sd card (memory size) i | 2GB (1 other) |