Apple iPhone 13 Mini features Apple A15 Bionic processor, 4GB RAM with 512GB storage, 5.4" display, 2438 mAh battery, 12 MP & 12 MP main camera.
5GB more RAM (4GB vs 0.5GB), while provides 512GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 2,438mAh battery (+1,020mAh), while features a larger 5.4" display versus 3.5". Against the 6, offers 60% brighter display at 800 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 873% better performance in benchmarks (1,242,540 vs 127,678), and includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), and provides 512GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 2,438mAh battery (+628mAh), and features a larger 5.4" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 13 Mini scores 35% lower in performance benchmarks, while has 4GB RAM compared to 16 Pro's 8GB. The 17 Pro scores 54% lower in performance benchmarks, and the 17 Pro Max scores 57% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 13 Mini has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 59% lower in performance benchmarks, while has 4GB RAM compared to S25's 12GB, while has 2,438mAh battery compared to S25's 4,000mAh, while has a more compact 5.4" screen, while is 21g lighter. Against the 17 from Xiaomi, the 13 Mini scores 68% lower in performance benchmarks. Versus the Poco F8 Pro, the 13 Mini has 60% dimmer display at 800 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, and scores 60% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it has 33% dimmer display at 800 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, while the 13 comparison shows it has 33% dimmer display at 800 nits compared to 13's 1,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 141 g (1 other) |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 64.2 mm (1 other) |
| Height i | 131.5 mm (1 other) |
| Volume i | 64.16 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 6.2 (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.4" (4 others) |
| Pixel Density i | 476 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Antutu benchmark score i | 1242540 |
| Chipset (soc) name i | Apple A15 Bionic (6 others) |
| Gpu name i | Apple GPU (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple A15 Bionic) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5204 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2200 |
| 3dmark wild life benchmark i | 8881 |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 12 MP (27 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/1.6 (8 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 2438 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 20W (24 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago09/14/2021 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |