Apple iPhone XS features Apple A12 Bionic processor, 4GB RAM with 512GB storage, 5.8" display, 2658 mAh battery, 12 MP & 12 MP main camera.
5GB more RAM (4GB vs 0.5GB), while provides 512GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 2,658mAh battery (+1,240mAh), while features a larger 5.8" display versus 3.5", while weighs 40g more at 177g. Against the 6, delivers 430% better performance in benchmarks (676,323 vs 127,678), and includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), and provides 512GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 2,658mAh battery (+848mAh), and features a larger 5.8" display versus 4.7", and weighs 48g more at 177g. Compared to the 16 Pro, the XS has 38% dimmer display at 625 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, while scores 65% lower in performance benchmarks. The 17 Pro has 38% dimmer display at 625 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits, and the 17 Pro Max has 38% dimmer display at 625 nits compared to 17 Pro Max's's 1,000 nits.
When compared to competing devices, the XS has 76% dimmer display at 625 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 78% lower in performance benchmarks, while has 4GB RAM compared to S25's 12GB, while has 2,658mAh battery compared to S25's 4,000mAh, while has a more compact 5.8" screen, while weighs 15g more at 177g. Against the 17 from Xiaomi, the XS scores 82% lower in performance benchmarks. Versus the Poco F8 Pro, the XS has 69% dimmer display at 625 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, and scores 78% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it has 48% dimmer display at 625 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, while the 13 comparison shows it has 48% dimmer display at 625 nits compared to 13's 1,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 177 g (6 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 70.9 mm (5 others) |
| Height i | 143.6 mm (2 others) |
| Volume i | 78.4 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 4.7 |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.8" (9 others) |
| Pixel Density i | 458 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1125 x 2436 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Brightness (typical) i | 625 nits (10 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Antutu benchmark score i | 676323 |
| Chipset (soc) name i | Apple A12 Bionic (2 others) |
| Gpu name i | Apple A12 GPU (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.5 GHz & 4 x 1.6 GHz (Apple A12 Bionic) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2571 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1270 |
| 3dmark wild life benchmark i | 5698 |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 12 MP (27 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/1.8 (61 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 7MP (9 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 2658 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 15W (56 others) |
| Wireless charging speed i | 5W (23 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 7 years ago09/12/2018 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |