| Release date i | 11 months ago02/12/2025 |
| Gpu name i | Adreno 810 |
| GPU Clock Speed i | 800 MHz (9 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Thermal design power (tdp) i | 7W (8 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (59 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.3 GHz & 3 x 2.2 GHz & 4 x 1.8 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 2750 MHz (19 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory amount i | 16GB (69 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 12 GB/s |