| Release date i | 4 years ago05/13/2021 |
| Gpu name i | Mali G68 MP4 (3 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.4 GHz & 6 x 2 GHz (6 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 2750 MHz (19 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory amount i | 16GB (69 others) |
| Emmc version i | 5.1 (113 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |