Xiaomi Redmi Pad SE 4G features MediaTek Helio G85 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 8.7" display, 6650 mAh battery, 8 MP main camera.
7" screen, while is 239g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 4GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 6,650mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 8.7" screen, and is 215g lighter. Compared to the Pad 7, the Redmi Pad SE 4G has 4GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 4GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 4GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Redmi Pad SE 4G packs a larger 6,650mAh battery (+1,150mAh), while weighs 54g more at 370g. Against the Tab Active 4 Pro from Samsung, the Redmi Pad SE 4G has 4GB RAM compared to Tab Active 4 Pro's 6GB.
| Weight i | 370 g (4 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (24 others) |
| Width i | 211.58 mm (1 other) |
| Height i | 125.48 mm (1 other) |
| Volume i | 233.63 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.7" (5 others) |
| Resolution i | 1340 x 800 px (6 others) |
| Pixel Density i | 179 ppi (5 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G85 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G52 MC2 (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (MediaTek Helio G85) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1322 (MediaTek Helio G85) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 424 (MediaTek Helio G85) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio G85) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6650 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/29/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |