Xiaomi Redmi Pad features Mediatek Helio G99 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.61" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
61" screen, while is 164g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 4GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 8,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 10.61" screen, and is 140g lighter. Compared to the Pad 7, the Redmi Pad has 4GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 4GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 4GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Redmi Pad packs a larger 8,000mAh battery (+2,500mAh), while features a larger 10.61" display versus 8.88", while weighs 129g more at 445g. Against the Tab Active 4 Pro from Samsung, the Redmi Pad has 4GB RAM compared to Tab Active 4 Pro's 6GB.
| Weight i | 445 g |
| Thickness i | 7.1 mm (5 others) |
| Width i | 158.1 mm |
| Height i | 250.5 mm |
| Volume i | 281.19 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.61" |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago10/04/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Has dolby atmos i | ✔ (1 other) |