Xiaomi Mi Pad 4 Plus features Qualcomm Snapdragon 660 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 8620 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while is 124g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 4GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 8,620mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 100g lighter. Compared to the Pad 7, the Mi Pad 4 Plus has 4GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 4GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 4GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Mi Pad 4 Plus packs a larger 8,620mAh battery (+3,120mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.88", while weighs 169g more at 485g. Against the Tab Active 4 Pro from Samsung, the Mi Pad 4 Plus has 4GB RAM compared to Tab Active 4 Pro's 6GB.
| Weight i | 485 g (7 others) |
| Thickness i | 8 mm (15 others) |
| Width i | 245.6 mm |
| Height i | 149.1 mm |
| Volume i | 292.95 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 660 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 512 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.84 GHz (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1232 (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 342 (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8620 mAh |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago08/15/2018 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |