Xiaomi Mi Pad 4 features Qualcomm Snapdragon 660 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 8" display, 6000 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Pad 7S Pro 12.5, has 4GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 6,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 8" screen, and is 243g lighter. Compared to the Pad 7, the Mi Pad 4 has 4GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 4GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 4GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
| Weight i | 342.5 g |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 200.2 mm |
| Height i | 120.3 mm |
| Volume i | 190.26 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 660 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 512 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.84 GHz (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1232 (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 342 (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Snapdragon 660) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago06/25/2018 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |