Huawei MediaPad M5 Lite LTE features HiSilicon Kirin 659 LTE processor, 4GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 7500 mAh battery, 8 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has 7,500mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.1" screen, while is 24g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", packs a larger 7,500mAh battery (+2,400mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.4", and weighs 159g more at 475g. Compared to the V6 5G, the MediaPad M5 Lite LTE has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 475 g (4 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (5 others) |
| Width i | 243.4 mm (1 other) |
| Height i | 162.2 mm (3 others) |
| Volume i | 303.99 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 659 LTE |
| Gpu name i | Mali-T830 MP2 LTE |
| CPU Speed i | 4 x 2.36 GHz & 4 x 1.7 GHz (HiSilicon Kirin 659) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 809 (HiSilicon Kirin 659) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 214 (HiSilicon Kirin 659) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 16 nm (HiSilicon Kirin 659) LTE |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7500 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago10/01/2018 LTE |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |