Asus ZenPad 3S 10 LTE features Qualcomm Snapdragon 650 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 9.7" display, 7800 mAh battery, 8 MP main camera.
7" screen, while is 35g lighter. Against the VivoTab Smart, includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), and packs a larger 7,800mAh battery (+1,040mAh), and has a more compact 9.7" screen, and is 90g lighter. Compared to the VivoTab RT 64GB, the ZenPad 3S 10 LTE includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), while has a more compact 9.7" screen. The Fonepad 7 (FE375CL) includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), and the VivoTab includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB).
| Weight i | 490 g (12 others) |
| Thickness i | 6.7 mm (5 others) |
| Width i | 242.3 mm (1 other) |
| Height i | 164.2 mm |
| Volume i | 266.56 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 650 (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (9 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz & 4 x 1.4 GHz (Qualcomm Snapdragon 650) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 650) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7800 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 16 hours (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 9 years ago01/24/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |