Apple iPad Pro features Apple A9X processor, 4GB RAM with 128GB storage, 12.9" display, 10307 mAh battery, 8 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 10,307mAh battery (+2,769mAh), while weighs 28g more at 713g. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 4GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 128GB storage compared to 2000GB, and weighs 131g more at 713g. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro has 4GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 4GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 4GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
When compared to competing devices, the iPad Pro packs a larger 10,307mAh battery (+4,807mAh), while features a larger 12.9" display versus 8.88", while weighs 397g more at 713g. Against the Tab Active 4 Pro from Samsung, the iPad Pro has 4GB RAM compared to Tab Active 4 Pro's 6GB.
| Weight i | 713 g |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 305.7 mm (4 others) |
| Height i | 220.6 mm (2 others) |
| Volume i | 465.32 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.9" (8 others) |
| Resolution i | 2732 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A9X |
| CPU Speed i | 2 x 2.26 GHz (Apple A9X) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 16 nm (Apple A9X) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (16 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 10307 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 10 years ago09/09/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |