| Size Of Speakers i | 2 x 2" & 1 x 3" (1 other) |
| Number of channels of sound output i | 2.1 (25 others) |
| Audio output power i | 1 x 35W & 2 x 18W |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aac i | ✖ |
| Lowest frequency i | 160 Hz (1 other) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (63 others) |
| Has an aux input i | ✔ (114 others) |
| HDMI Ports i | 1 (95 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (119 others) |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Supports wi fi i | ✔ (45 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (15 others) |
| Rj45 ports i | 0 (170 others) |
| Has a microphone input i | ✖ |
| Release date i | 13 years ago01/01/2013 |
| Volume i | 4645.35 cm³ |
| Has voice commands i | ✖ |
| Control panel placed on a device i | ✔ (178 others) |
| Has a remote control i | ✔ (132 others) |
| Has a rechargeable remote control i | ✖ |
| Has A Dedicated Smartphone App i | ✖ |
| Number of microphones i | 0 (158 others) |
| Thickness i | 55 mm (3 others) |
| L2 Core i | 0.5 MB/core (ARM Cortex-A9) |
| L1 Cache i | 32 KB (ARM Cortex-A9) |
| Has nx bit i | ✔ |
| Bits executed at a time i | 64 (ARM Cortex-A9) |
| Vfp version i | 3 (ARM Cortex-A9) |
| Front end width i | 2 (ARM Cortex-A9) |
| Has trustzone i | ✔ |
| Has media picker i | ✖ |
| Has notification permissions i | ✖ |