Xiaomi Redmi Note 3 features MediaTek Helio X10 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.5" display, 4050 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 55g lighter. Against the 15, has 3GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 4,050mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.5" screen, and is 28g lighter. Compared to the 17 Pro, the Redmi Note 3 has 3GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The 17 has 3GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 3GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Redmi Note 3 packs a larger 4,050mAh battery (+1,050mAh). Against the 4 from Apple, the Redmi Note 3 includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB).
| Weight i | 164 g (4 others) |
| Thickness i | 8.7 mm (30 others) |
| Width i | 76 mm (37 others) |
| Height i | 150 mm (1 other) |
| Volume i | 99.18 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 403 ppi (29 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio X10 (3 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (MediaTek Helio X10) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 4050 mAh (4 others) |
| Charging speed i | 10W (53 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago11/24/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |