Xiaomi Redmi Note 10 Pro features Qualcomm Snapdragon 732G processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.67" display, 5020 mAh battery, 108 MP & 8 MP & 5 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 26g lighter, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 86% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and sports a 108MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Redmi Note 10 Pro scores 89% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 90% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 74% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Redmi Note 10 Pro offers 140% brighter display at 1,200 nits compared to 6's 500 nits, while delivers 211% better performance in benchmarks (397,200 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,020mAh battery (+3,210mAh), while features a larger 6.67" display versus 4.7", while weighs 64g more at 193g. Against the 4a from Google, the Redmi Note 10 Pro includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the Redmi Note 10 Pro scores 79% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 193 g (14 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 164 mm (19 others) |
| Volume i | 101.62 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| French repairability index i | 7.2 (4 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 397200 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 732G (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 618 (9 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 732G) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1702 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 706 |
| 3dmark wild life benchmark i | 1116 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 8 MP & 5 MP & 2 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.4 & f/2.4 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5020 mAh |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 33W (90 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago03/04/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |