Xiaomi Redmi K90 Pro Max features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.9" display, 7560 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
9" display versus 6.36", while weighs 26g more at 218g. Against the 17 Pro, delivers 18% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 3,691,009), and packs a larger 7,560mAh battery (+1,260mAh), and features a larger 6.9" display versus 6.3", and weighs 26g more at 218g. Compared to the 17, the Redmi K90 Pro Max delivers 13% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 3,860,000), while provides 1024GB storage versus 17's 512GB. The 13 Ultra delivers 184% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the Redmi K90 Pro Max delivers 44% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 3,015,000), while packs a larger 7,560mAh battery (+1,710mAh). Against the X200 Ultra from Vivo, the Redmi K90 Pro Max delivers 54% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 2,819,127). Versus the 15, the Redmi K90 Pro Max delivers 27% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 3,434,000). When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it packs a larger 7,560mAh battery (+2,360mAh), while the Z Fold 7 comparison shows it delivers 57% better performance in benchmarks (4,350,000 vs 2,771,639).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 218 g (16 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 77.8 mm (16 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 100.37 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 416 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1200 x 2608 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 4350000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.6 GHz & 6 x 3.62 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.4 & f/3 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7560 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 22.5W (5 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/23/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |