Xiaomi Redmi K90 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.59" display, 7100 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
59" screen. Against the 15, offers 9% brighter display at 3,500 nits compared to 15's 3,200 nits, and packs a larger 7,100mAh battery (+1,860mAh), and features a larger 6.59" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Redmi K90 packs a larger 7,100mAh battery (+800mAh), while features a larger 6.59" display versus 6.3". The 17 provides 1024GB storage versus 17's 512GB, and the 13 Ultra offers 169% brighter display at 3,500 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Redmi K90 offers 119% brighter display at 3,500 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while packs a larger 7,100mAh battery (+1,250mAh), while has a more compact 6.59" screen, while is 17g lighter. Against the X200 Ultra from Vivo, the Redmi K90 has 22% dimmer display at 3,500 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the Redmi K90 offers 338% brighter display at 3,500 nits compared to 15's 800 nits. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it packs a larger 7,100mAh battery (+1,900mAh), while the Z Fold 7 comparison shows it offers 35% brighter display at 3,500 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 75.3 mm (29 others) |
| Height i | 157.5 mm (7 others) |
| Volume i | 94.88 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.59" (9 others) |
| Pixel Density i | 419 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1156 x 2510 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 3500 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.2 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7100 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 22.5W (5 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/23/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |