Xiaomi Redmi K80 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.67" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 32 MP main camera.
67" screen. Against the 15, has 44% dimmer display at 1,800 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 16% better performance in benchmarks (3,194,766 vs 2,746,100), and packs a larger 6,000mAh battery (+760mAh), and features a larger 6.67" display versus 6.36", and weighs 20g more at 212g. Compared to the 17 Pro, the Redmi K80 Pro scores 13% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.67" display versus 6.3". The 17 scores 17% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 38% brighter display at 1,800 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Redmi K80 Pro delivers 6% better performance in benchmarks (3,194,766 vs 3,015,000). Against the X200 Ultra from Vivo, the Redmi K80 Pro has 60% dimmer display at 1,800 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the Redmi K80 Pro offers 125% brighter display at 1,800 nits compared to 15's 800 nits, and scores 7% lower in performance benchmarks. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it packs a larger 6,000mAh battery (+800mAh), while the Z Fold 7 comparison shows it has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 212 g (13 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 160.3 mm (5 others) |
| Volume i | 100.99 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 526 ppi (14 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3194766 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 32 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2 & f/2.2 (13 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago11/27/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (12 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |