Xiaomi Redmi K70 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 24GB RAM with 1024GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
67" screen. Against the 15, offers 25% brighter display at 4,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 18% lower in performance benchmarks, and includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), and features a larger 6.67" display versus 6.36", and weighs 17g more at 209g. Compared to the 17 Pro, the Redmi K70 Pro scores 39% lower in performance benchmarks, while includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB). The 17 scores 42% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 208% brighter display at 4,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Redmi K70 Pro offers 150% brighter display at 4,000 nits compared to 13's 1,600 nits, while scores 23% lower in performance benchmarks, while has 5,000mAh battery compared to 13's 6,000mAh. Against the Magic 8 RSR Porsche Design from Honor, the Redmi K70 Pro offers 122% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 1,800 nits. Versus the ZTE Nubia Z70S Ultra, the Redmi K70 Pro offers 100% brighter display at 4,000 nits compared to ZTE Nubia Z70S Ultra's's 2,000 nits, and scores 17% lower in performance benchmarks. When matched against the Magic 7 RSR Porsche Design from Honor, it offers 150% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 1,600 nits, while the ZTE Nubia Z70 Ultra comparison shows it offers 167% brighter display at 4,000 nits compared to ZTE Nubia Z70 Ultra's's 1,500 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 209 g (17 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 160.9 mm (8 others) |
| Volume i | 98.95 cm³ (3 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 526 ppi (14 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 4000 nits (3 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 24GB (21 others) |
| Antutu benchmark score i | 2247710 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 15446 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago11/30/2023 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (22 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |