Xiaomi Mix Fold 3 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 8.03" display, 4800 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP & 10 MP main camera.
03" display versus 6.9", while weighs 36g more at 255g. Against the 15, has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 45% lower in performance benchmarks, and features a larger 8.03" display versus 6.36", and weighs 63g more at 255g. Compared to the 17 Pro, the Mix Fold 3 scores 59% lower in performance benchmarks, while has 4,800mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh. The 17 scores 61% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 23% dimmer display at 1,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Mix Fold 3 has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while scores 50% lower in performance benchmarks, while has 4,800mAh battery compared to Magic 7 Pro's 5,850mAh, while features a larger 8.03" display versus 6.8", while weighs 32g more at 255g. Against the X200 Ultra from Vivo, the Mix Fold 3 has 78% dimmer display at 1,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the Mix Fold 3 scores 56% lower in performance benchmarks, and has 4,800mAh battery compared to 15's 7,300mAh. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it features a larger 8.03" display versus 6.78", while the Z Fold 7 comparison shows it has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 255 g |
| Thickness i | 5.3 mm (2 others) |
| Width i | 143.3 mm (1 other) |
| Height i | 161.1 mm (12 others) |
| Volume i | 122.35 cm³ |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 8.03" (6 others) |
| Pixel Density i | 360 ppi (4 others) |
| Resolution i | 1916 x 2160 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1518456 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5693 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2128 |
| 3dmark wild life benchmark i | 13580 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP & 10 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2 & f/2.9 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4800 mAh (6 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago08/14/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |