Xiaomi Mi Mix 2 Special Edition features Qualcomm Snapdragon 835 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 5.99" display, 3400 mAh battery, 12 MP main camera.
99" screen, while is 34g lighter. Against the 15, has 8GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,400mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.99" screen. Compared to the 17 Pro, the Mi Mix 2 Special Edition has 8GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The 17 has 8GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 8GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Mi Mix 2 Special Edition includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 3,400mAh battery (+1,590mAh), while features a larger 5.99" display versus 4.7", while weighs 56g more at 185g. Against the 4a from Google, the Mi Mix 2 Special Edition includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the Mi Mix 2 Special Edition offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 5.99" screen.
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 151.8 mm (3 others) |
| Volume i | 88.25 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.99" (12 others) |
| Pixel Density i | 403 ppi (29 others) |
| Resolution i | 1080 x 2160 px (30 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 835 (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 540 (18 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.45 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 835) (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (38 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 7 Nougat (78 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3400 mAh (12 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 8 years ago09/11/2017 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |