Xiaomi Mi 9 features Qualcomm Kryo 485 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.39" display, 3300 mAh battery, 48 MP & 16 MP & 12 MP main camera.
39" screen, while is 46g lighter. Against the 15, has 87% dimmer display at 417 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 79% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,300mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and is 19g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi 9 scores 84% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 85% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 68% dimmer display at 417 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Mi 9 delivers 349% better performance in benchmarks (572,657 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 3,300mAh battery (+1,490mAh), while features a larger 6.39" display versus 4.7", while weighs 44g more at 173g, while sports a 48MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Mi 9 delivers 60% better performance in benchmarks (572,657 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the Mi 9 has 58% dimmer display at 417 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, and scores 70% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 173 g (5 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 74.7 mm (12 others) |
| Height i | 157.5 mm (7 others) |
| Volume i | 89.42 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.39" (8 others) |
| Pixel Density i | 403 ppi (29 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Brightness (typical) i | 417 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 6 (44 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 572657 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Kryo 485 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 640 (22 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 855) (4 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 3100 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 16 MP & 12 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.2 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 9 Pie (77 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3300 mAh (21 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 27W (14 others) |
| Wireless charging speed i | 20W (5 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 6 years ago02/20/2019 (4 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |