Xiaomi Mi 4c features Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5" display, 3080 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the 15, has 3GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 3,080mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5" screen, and is 60g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi 4c has 3GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The 17 has 3GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 3GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Mi 4c has a more compact 5" screen, while is 24g lighter. Against the 4 from Apple, the Mi 4c includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Mi 4c has 3,080mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5" screen.
| Weight i | 132 g (2 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (52 others) |
| Width i | 69.6 mm (2 others) |
| Height i | 138.1 mm (1 other) |
| Volume i | 74.97 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 (6 others) |
| CPU Speed i | 6 x 1.82 GHz (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3080 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 1 (84 others) |
| Release date i | 10 years ago09/01/2015 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |