Xiaomi 17 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.9" display, 6800 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 44% better performance in benchmarks (3,963,774 vs 2,746,100), and packs a larger 6,800mAh battery (+1,560mAh), and features a larger 6.9" display versus 6.36", and weighs 38g more at 230g, and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the 17 Ultra delivers 7% better performance in benchmarks (3,963,774 vs 3,691,009), while features a larger 6.9" display versus 6.3". The 17 delivers 3% better performance in benchmarks (3,963,774 vs 3,860,000), and the 13 Ultra delivers 159% better performance in benchmarks (3,963,774 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the 17 Ultra has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while delivers 31% better performance in benchmarks (3,963,774 vs 3,015,000), while packs a larger 6,800mAh battery (+950mAh). Against the X200 Ultra from Vivo, the 17 Ultra has 73% dimmer display at 1,200 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the 17 Ultra offers 50% brighter display at 1,200 nits compared to 15's 800 nits, and delivers 15% better performance in benchmarks (3,963,774 vs 3,434,000). When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it packs a larger 6,800mAh battery (+1,600mAh), while the Z Fold 7 comparison shows it has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 230 g (12 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 77.6 mm (14 others) |
| Height i | 162.9 mm (24 others) |
| Volume i | 107.45 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Waterproof depth rating i | 6 m (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 416 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1200 x 2608 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3963774 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.6 GHz & 6 x 3.62 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10990 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3530 |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 50 MP (10 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/2.2 & f/1.7 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 60 fps (4 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6800 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 month ago12/26/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |