Xiaomi 15S Pro features Xring O1 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.73" display, 6100 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 15, delivers 9% better performance in benchmarks (3,004,137 vs 2,746,100), and packs a larger 6,100mAh battery (+860mAh), and features a larger 6.73" display versus 6.36", and weighs 24g more at 216g. Compared to the 17 Pro, the 15S Pro scores 19% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.73" display versus 6.3". The 17 scores 22% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra delivers 96% better performance in benchmarks (3,004,137 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the 15S Pro delivers 7% better performance in benchmarks (3,004,137 vs 2,819,127). Against the 15 from OnePlus, the 15S Pro scores 13% lower in performance benchmarks. Versus the Moto X70 Air Pro, the 15S Pro packs a larger 6,100mAh battery (+900mAh), and weighs 30g more at 216g. When matched against the Z Fold 7 from Samsung, it delivers 8% better performance in benchmarks (3,004,137 vs 2,771,639).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 216 g (5 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 75.3 mm (29 others) |
| Height i | 161.3 mm (10 others) |
| Volume i | 100.81 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.73" (17 others) |
| Pixel Density i | 521 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3004137 |
| Chipset (soc) name i | Xring O1 |
| Gpu name i | ARM Immortalis-G925 |
| CPU Speed i | 4 x 3.4 GHz & 2 x 1.89 GHz & 2 x 1.8 GHz & 2 x 3.9 GHz (Xring O1) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8125 (Xring O1) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2709 (Xring O1) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.4 & f/2.5 & f/2.2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6100 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/22/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (6 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |