Xiaomi 14 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.36" display, 4610 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
36" screen, while is 34g lighter. Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 28% lower in performance benchmarks, and has 4,610mAh battery compared to 15's 5,240mAh. Compared to the 17 Pro, the 14 scores 46% lower in performance benchmarks, while has 4,610mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh. The 17 scores 49% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra delivers 30% better performance in benchmarks (1,985,014 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the 14 has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while scores 34% lower in performance benchmarks, while has 4,610mAh battery compared to Magic 7 Pro's 5,850mAh, while has a more compact 6.36" screen, while is 38g lighter. Against the X200 Ultra from Vivo, the 14 has 73% dimmer display at 1,200 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the 14 offers 50% brighter display at 1,200 nits compared to 15's 800 nits, and scores 42% lower in performance benchmarks. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it has 4,610mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh, while the Z Fold 7 comparison shows it has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 71.5 mm (20 others) |
| Height i | 152.8 mm (10 others) |
| Volume i | 89.59 cm³ (3 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.36" (11 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1220 x 2670 px (4 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1985014 (3 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 15389 (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2 & f/2.2 (13 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4610 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 2 years ago10/26/2023 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 1 eSIM (18 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |