Xiaomi 13T Pro features MediaTek Dimensity 9200 Plus processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
67" screen. Against the 15, has 19% dimmer display at 2,600 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 36% lower in performance benchmarks, and features a larger 6.67" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the 13T Pro scores 52% lower in performance benchmarks, while has 5,000mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh. The 17 scores 54% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 100% brighter display at 2,600 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the 13T Pro offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while scores 41% lower in performance benchmarks, while has 5,000mAh battery compared to Magic 7 Pro's 5,850mAh, while is 17g lighter. Against the X200 Ultra from Vivo, the 13T Pro has 42% dimmer display at 2,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the 13T Pro offers 225% brighter display at 2,600 nits compared to 15's 800 nits, and scores 48% lower in performance benchmarks. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it weighs 20g more at 206g, while the Z Fold 7 comparison shows it scores 36% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 75.7 mm (19 others) |
| Height i | 162.2 mm (6 others) |
| Volume i | 104.37 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1770000 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9200 Plus (2 others) |
| Gpu name i | Mali G715 Immortalis MP11 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 9200 Plus) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3740 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1434 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/1.9 & f/2.2 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 2 years ago09/26/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (22 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |