Xiaomi 12 (128GB / 8GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (128GB / 8GB RAM) processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.28" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
28" screen, while is 40g lighter. Against the 15, scores 58% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 15's 5,240mAh. Compared to the 17 Pro, the 12 (128GB / 8GB RAM) scores 69% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 70% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 25% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 12 (128GB / 8GB RAM) delivers 801% better performance in benchmarks (1,150,831 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,500mAh battery (+2,690mAh), while features a larger 6.28" display versus 4.7", while weighs 50g more at 179g, while sports a 50MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the 12 (128GB / 8GB RAM) delivers 222% better performance in benchmarks (1,150,831 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the 12 (128GB / 8GB RAM) scores 40% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 179 g (17 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 69.9 mm (7 others) |
| Height i | 153.7 mm (2 others) |
| Volume i | 88.1 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.28" (7 others) |
| Pixel Density i | 419 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 1150831 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (128GB / 8GB RAM) (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 730 (128GB / 8GB RAM) (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (23 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3983 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1654 (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 8742 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP & 5 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.88 & f/2.4 & f/2.4 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago12/28/2021 (128GB / 8GB RAM) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |