Vivo X200 Pro features MediaTek Dimensity 9400 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 6000 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the iQOO 12 Pro, offers 181% brighter display at 4,500 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and delivers 43% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,020,000), and packs a larger 6,000mAh battery (+900mAh), and weighs 23g more at 228g, and sports a 200MP main camera versus 64MP. Compared to the X100 Ultra, the X200 Pro delivers 34% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,152,790). The X Fold 3 Pro has a more compact 6.78" screen.
When compared to competing devices, the X200 Pro has 6,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the Magic 7 Pro from Honor, the X200 Pro offers 181% brighter display at 4,500 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the X200 Pro offers 41% brighter display at 4,500 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 5% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,746,100). When matched against the 15 from OnePlus, it offers 463% brighter display at 4,500 nits compared to 15's 800 nits, while the 17 Pro comparison shows it scores 22% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 228 g (8 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 76 mm (37 others) |
| Height i | 162.4 mm (4 others) |
| Volume i | 101.21 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 5.6 |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 452 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1260 x 2800 px (26 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 4500 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2880558 (5 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 (4 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (10 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.63 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 18593 |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 50 MP (10 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.7 & f/2 & f/1.6 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/14/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 1 SIM (3 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |