Vivo X200 features MediaTek Dimensity 9400 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.67" display, 5800 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the X200 Pro, is 26g lighter. Compared to the X300 Pro, the X200 scores 4% lower in performance benchmarks, while has 5,800mAh battery compared to X300 Pro's 6,510mAh. The iQOO 12 Pro delivers 43% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,020,000), and the X100 Ultra delivers 34% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,152,790).
When compared to competing devices, the X200 has 5,800mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.67" screen, while is 17g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the X200 scores 4% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the X200 delivers 5% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,746,100), and packs a larger 5,800mAh battery (+560mAh). When matched against the 15 from OnePlus, it scores 16% lower in performance benchmarks, while the 17 Pro comparison shows it scores 22% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 202 g (11 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 74.8 mm (22 others) |
| Height i | 160.3 mm (5 others) |
| Volume i | 95.92 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1260 x 2800 px (26 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2880558 (5 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 (4 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (10 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.63 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.6 & f/2 & f/1.6 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5800 mAh (3 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/14/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |