Vivo iQOO Neo9 Pro features Mediatek Dimensity 9300 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 5160 mAh battery, 50 MP & 50 MP main camera.
Against the X200 Pro, scores 19% lower in performance benchmarks, and has 5,160mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and is 38g lighter. Compared to the X300 Pro, the iQOO Neo9 Pro scores 23% lower in performance benchmarks, while has 5,160mAh battery compared to X300 Pro's 6,510mAh. The iQOO 12 Pro delivers 16% better performance in benchmarks (2,334,911 vs 2,020,000), and the X100 Ultra delivers 8% better performance in benchmarks (2,334,911 vs 2,152,790).
When compared to competing devices, the iQOO Neo9 Pro has 5,160mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while is 29g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the iQOO Neo9 Pro scores 23% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the iQOO Neo9 Pro scores 15% lower in performance benchmarks, and features a larger 6.78" display versus 6.36". When matched against the 15 from OnePlus, it scores 32% lower in performance benchmarks, while the 17 Pro comparison shows it scores 37% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 190 g (37 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 75.7 mm (19 others) |
| Height i | 163.5 mm (9 others) |
| Volume i | 99.02 cm³ (3 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 453 ppi (30 others) |
| Resolution i | 1260 x 2800 px (26 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2334911 |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G720 Immortalis MP12 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.25 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7538 (Mediatek Dimensity 9300) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2239 (Mediatek Dimensity 9300) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP (17 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/1.9 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5160 mAh (9 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago12/27/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |