Sony Xperia Z5 Compact features Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 4.6" display, 2700 mAh battery, 23 MP main camera.
6" screen, while is 59g lighter. Against the 1 VI, has 2GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 2,700mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 4.6" screen, and is 54g lighter. Compared to the 1 V, the Z5 Compact has 2GB RAM compared to 1 V's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Z5 Premium has 2GB RAM compared to Z5 Premium's 3GB, and the 5 V has 2GB RAM compared to 5 V's 8GB.
When compared to competing devices, the Z5 Compact includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while packs a larger 2,700mAh battery (+1,282mAh), while features a larger 4.6" display versus 3.5", while sports a 23MP main camera versus 5MP. Against the LG G4 from the manufacturer, the Z5 Compact has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 138 g (3 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 65 mm (3 others) |
| Height i | 127 mm (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 4.6" (5 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 (23 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 23 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 (68 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2700 mAh (11 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago09/02/2015 (4 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |