Samsung Galaxy Alpha features Samsung Exynos 5430 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 4.7" display, 1860 mAh battery, 12 MP main camera.
7" screen, while is 103g lighter. Against the S25, has 2GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 1,860mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 4.7" screen, and is 47g lighter. Compared to the S23 Ultra, the Alpha has 2GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 2GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 2GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the Alpha includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while features a larger 4.7" display versus 3.5", while is 22g lighter. Against the LG G4 from the manufacturer, the Alpha has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Weight i | 115 g |
| Thickness i | 6.7 mm (2 others) |
| Width i | 65.5 mm |
| Height i | 132.4 mm |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 4.7" (19 others) |
| Pixel Density i | 312 ppi (4 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 5430 |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (38 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.1MP (13 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 1860 mAh |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Usb version i | 3 (39 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |