YotaPhone features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 4.3" display, 1800 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the YotaPhone includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while features a larger 4.3" display versus 3.5". Against the LG G4 from the manufacturer, the YotaPhone has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Weight i | 146 g (6 others) |
| Thickness i | 10 mm (11 others) |
| Width i | 67 mm (4 others) |
| Height i | 133.6 mm |
| Volume i | 89.51 cm³ |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 4.3" (13 others) |
| Pixel Density i | 342 ppi (3 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.7 GHz (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1MP |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 1800 mAh (2 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an e paper display i | ✔ (21 others) |