Google Nexus 5X features Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 5.2" display, 2700 mAh battery, 12.3 MP main camera.
2" screen. Against the 8 Pro, has 2GB RAM compared to 8 Pro's 12GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 2,700mAh battery compared to 8 Pro's 5,050mAh, and has a more compact 5.2" screen, and is 77g lighter. Compared to the 10 Pro XL, the Nexus 5X has 2GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The 10 Pro has 2GB RAM compared to 10 Pro's 16GB, and the 9 Pro XL has 2GB RAM compared to 9 Pro XL's 16GB.
When compared to competing devices, the Nexus 5X includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while packs a larger 2,700mAh battery (+1,282mAh), while features a larger 5.2" display versus 3.5". Against the LG G4 from the manufacturer, the Nexus 5X has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Weight i | 136 g (4 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 72.6 mm (7 others) |
| Height i | 147 mm (4 others) |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 5.2" (37 others) |
| Pixel Density i | 424 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz & 4 x 1.4 GHz (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12.3 MP (4 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2700 mAh (11 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago09/29/2015 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |