Samsung Galaxy S25 Ultra 256GB features Qualcomm Snapdragon 8 Elite 256GB processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.9" display, 5000 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 50 MP & 10 MP main camera.
Against the S25, scores 28% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.9" display versus 6.2", and weighs 56g more at 218g, and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the S23 Ultra, the S25 Ultra 256GB offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 52% better performance in benchmarks (2,207,809 vs 1,452,391). The S24 Ultra delivers 22% better performance in benchmarks (2,207,809 vs 1,814,869), and the Z Fold 7 scores 20% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the S25 Ultra 256GB offers 30% brighter display at 2,600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while scores 29% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 512GB, while has 5,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh, while features a larger 6.9" display versus 6.59", while weighs 19g more at 218g. Against the 8 Pro from Google, the S25 Ultra 256GB offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits. Versus the Magic 8 Pro, the S25 Ultra 256GB offers 44% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits, and scores 45% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, while the 13 comparison shows it offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13's 1,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 218 g (16 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 77.6 mm (14 others) |
| Height i | 162.8 mm (9 others) |
| Volume i | 103.59 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.5 (12 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 498 ppi (4 others) |
| Resolution i | 1440 x 3120 px (21 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Armor 2 (2 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2207809 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite 256GB (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 830 256GB (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 4.47 GHz & 6 x 3.53 GHz (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 9846 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3057 (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 22077 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 50 MP & 10 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/3.4 & f/1.9 & f/2.4 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago01/22/2025 256GB (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (12 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |