Google Pixel 10 features Google Tensor G5 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.3" display, 4970 mAh battery, 48 MP & 10.8 MP & 13 MP main camera.
3" display versus 5.81", while weighs 61g more at 204g. Against the 8 Pro, offers 25% brighter display at 2,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, and delivers 61% better performance in benchmarks (1,414,900 vs 876,300), and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.3" screen. Compared to the 10 Pro XL, the 10 has 12GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The 10 Pro delivers 47% better performance in benchmarks (1,414,900 vs 961,489), and the 9 Pro XL delivers 23% better performance in benchmarks (1,414,900 vs 1,148,512).
When compared to competing devices, the 10 has 23% dimmer display at 2,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 36% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.3" screen. Against the S25 from Samsung, the 10 has 23% dimmer display at 2,000 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 10 offers 14% brighter display at 2,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 23% dimmer display at 2,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it scores 54% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 152.8 mm (10 others) |
| Volume i | 94.61 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 422 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1080 x 2424 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 2000 nits (9 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1414900 |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G5 (3 others) |
| Gpu name i | PowerVR DXT 48 1536 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 5 x 2.85 GHz & 2 x 2.4 GHz (Google Tensor G5) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5712 (Google Tensor G5) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2267 (Google Tensor G5) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 10.8 MP & 13 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/3.1 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10.5MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4970 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 5 months ago08/20/2025 (4 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has nfc i | ✔ (27 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |