Google Pixel 9 features Google Tensor G4 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.3" display, 4700 mAh battery, 50 MP & 48 MP main camera.
3" display versus 5.81", while weighs 55g more at 198g. Against the 8 Pro, delivers 22% better performance in benchmarks (1,071,616 vs 876,300), and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.3" screen, and is 15g lighter. Compared to the 10 Pro XL, the 9 has 18% dimmer display at 1,800 nits compared to 10 Pro XL's 2,200 nits, while has 12GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB. The 10 Pro has 18% dimmer display at 1,800 nits compared to 10 Pro's 2,200 nits, and the 9 Pro XL has 12GB RAM compared to 9 Pro XL's 16GB.
When compared to competing devices, the 9 has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 51% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.3" screen, while is 20g lighter. Against the S25 from Samsung, the 9 has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 9 scores 26% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it scores 65% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 198 g (19 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 152.8 mm (10 others) |
| Volume i | 93.51 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.6 (2 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 422 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1080 x 2424 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1071616 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G4 (4 others) |
| Gpu name i | Mali-G715 MC7 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.92 GHz (Google Tensor G4) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4500 (Google Tensor G4) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1600 (Google Tensor G4) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/1.7 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10.5MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4700 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 27W (14 others) |
| Wireless charging speed i | 12W (4 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago08/13/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |