Samsung Galaxy A56 5G features Samsung Exynos 1580 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 5 MP main camera.
7" screen, while is 20g lighter. Against the S25, has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 69% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 36g more at 198g. Compared to the S23 Ultra, the A56 5G has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 36% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the A56 5G has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while scores 70% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 512GB, while has 5,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh. Against the 8 Pro from Google, the A56 5G has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits. Versus the Magic 8 Pro, the A56 5G has 33% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits, and scores 77% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it scores 26% lower in performance benchmarks, while the 13 comparison shows it scores 39% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 198 g (19 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (17 others) |
| Width i | 77.5 mm (11 others) |
| Height i | 162.2 mm (6 others) |
| Volume i | 93.02 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP67 (36 others) |
| French repairability index i | 8.4 (9 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 385 ppi (17 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 932578 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1580 |
| Gpu name i | Xclipse 530 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.9 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.95 GHz (Samsung Exynos 1580) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3893 (Samsung Exynos 1580) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1360 (Samsung Exynos 1580) |
| 3dmark wild life benchmark i | 4836 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 5 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Battery Life i | 29 hours (5 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 months ago03/02/2025 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |