Realme Neo8 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 8000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Note 70, includes 10GB more RAM (16GB vs 6GB), and provides 1024GB storage versus Note 70's 128GB, and packs a larger 8,000mAh battery (+1,700mAh), and sports a 50MP main camera versus 13MP. Compared to the GT 7 Pro, the Neo8 packs a larger 8,000mAh battery (+1,500mAh). The GT5 Pro packs a larger 8,000mAh battery (+2,600mAh), and the GT 7 offers 67% brighter display at 1,000 nits compared to GT 7's's 600 nits.
When compared to competing devices, the Neo8 has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while packs a larger 8,000mAh battery (+2,150mAh). Against the 15 from Xiaomi, the Neo8 has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the Neo8 has 78% dimmer display at 1,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and packs a larger 8,000mAh battery (+2,000mAh). When matched against the 15 from OnePlus, it packs a larger 8,000mAh battery (+700mAh).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 215 g (9 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 77.1 mm (10 others) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 103.67 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Waterproof depth rating i | 2 m (11 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1272 x 2772 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 840 (5 others) |
| CPU Speed i | 2 x 3.8 GHz & 6 x 3.32 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10800 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3600 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.8 & f/2.2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 8000 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 7 days ago01/22/2026 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |