Realme GT 7 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Note 70, includes 10GB more RAM (16GB vs 6GB), and provides 1024GB storage versus Note 70's 128GB, and weighs 22g more at 223g, and sports a 50MP main camera versus 13MP. Compared to the GT5 Pro, the GT 7 Pro delivers 36% better performance in benchmarks (2,739,727 vs 2,020,032), while packs a larger 6,500mAh battery (+1,100mAh). The GT 7 delivers 27% better performance in benchmarks (2,739,727 vs 2,151,533).
When compared to competing devices, the GT 7 Pro has 6,500mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. Against the Magic 7 Pro from Honor, the GT 7 Pro scores 9% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the GT 7 Pro packs a larger 6,500mAh battery (+1,260mAh), and features a larger 6.78" display versus 6.36". When matched against the 15 from OnePlus, it scores 20% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 222.8 g |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 76.9 mm (7 others) |
| Height i | 162.5 mm (17 others) |
| Volume i | 107.47 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2739727 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.7 & f/2.2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago11/04/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |