Oppo Find X9 Pro features MediaTek Dimensity 9500 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 7500 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the Find X8 Ultra, has 50% dimmer display at 800 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and delivers 31% better performance in benchmarks (3,649,108 vs 2,792,179), and packs a larger 7,500mAh battery (+1,400mAh), and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the Find X7 Ultra, the Find X9 Pro has 50% dimmer display at 800 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while delivers 74% better performance in benchmarks (3,649,108 vs 2,102,800). The Find N5 has 43% dimmer display at 800 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 weighs 21g more at 224g.
When compared to competing devices, the Find X9 Pro sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Find X9 Pro has 50% dimmer display at 800 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the Find X9 Pro has 75% dimmer display at 800 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 33% better performance in benchmarks (3,649,108 vs 2,746,100). When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 82% dimmer display at 800 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it delivers 6% better performance in benchmarks (3,649,108 vs 3,434,000).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 224 g (4 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 161.3 mm (10 others) |
| Volume i | 102.42 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1272 x 2772 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3649108 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9500 (4 others) |
| Gpu name i | Mali G1 Ultra MP12 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 4.21 GHz & 3 x 3.5 GHz & 4 x 2.7 GHz (MediaTek Dimensity 9500) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 12189 (MediaTek Dimensity 9500) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3781 (MediaTek Dimensity 9500) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 50 MP (10 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.1 & f/1.5 & f/2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7500 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/16/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |