Oppo Find X8s Plus features MediaTek Dimensity 9400 Plus processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.59" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
59" screen, while is 18g lighter. Against the Find X8 Ultra, has a more compact 6.59" screen, and is 28g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Find X8s Plus delivers 37% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,102,800), while provides 1024GB storage versus Find X7 Ultra's 512GB. The Find N5 delivers 27% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,274,385), and the Find X9 offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the Find X8s Plus has 6,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.59" screen, while is 21g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Find X8s Plus scores 4% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the Find X8s Plus has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 5% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,746,100). When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 198 g (19 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 74.5 mm (14 others) |
| Height i | 157.5 mm (7 others) |
| Volume i | 93.87 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.59" (9 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1256 x 2760 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2880558 (5 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus (5 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (10 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.6 & f/2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/10/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |