Oppo Find X8s features MediaTek Dimensity 9400 Plus processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.32" display, 5700 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
32" screen, while is 37g lighter. Against the Find X8 Ultra, has a more compact 6.32" screen, and is 47g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Find X8s delivers 37% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,102,800), while provides 1024GB storage versus Find X7 Ultra's 512GB. The Find N5 delivers 27% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,274,385), and the Find X9 offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the Find X8s has 5,700mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.32" screen, while is 40g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Find X8s scores 4% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the Find X8s has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 5% better performance in benchmarks (2,880,558 vs 2,746,100). When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 179 g (17 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 71.8 mm (13 others) |
| Height i | 150.6 mm (1 other) |
| Volume i | 83.26 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.32" (2 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1216 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2880558 (5 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus (5 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (10 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.8 & f/2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5700 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/10/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |