Oppo Find X8 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.82" display, 6100 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the Find X7 Ultra, delivers 33% better performance in benchmarks (2,792,179 vs 2,102,800), and provides 1024GB storage versus Find X7 Ultra's 512GB, and packs a larger 6,100mAh battery (+1,100mAh). Compared to the Find N5, the Find X8 Ultra delivers 23% better performance in benchmarks (2,792,179 vs 2,274,385), while has a more compact 6.82" screen. The Find X9 offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to Find X9's's 800 nits, and the Reno15 FS 5G offers 167% brighter display at 1,600 nits compared to Reno15 FS 5G's's 600 nits.
When compared to competing devices, the Find X8 Ultra has 6,100mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Find X8 Ultra scores 7% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the Find X8 Ultra has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits, and packs a larger 6,100mAh battery (+860mAh). When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 226 g (6 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (33 others) |
| Width i | 76.8 mm (16 others) |
| Height i | 163.1 mm (15 others) |
| Volume i | 110.23 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.82" (12 others) |
| Pixel Density i | 510 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1440 x 3168 px (12 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2792179 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP & 50 MP (6 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/1.8 & f/3.1 & f/2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6100 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/10/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |